• facebook
  • google
  • pinterest
Projekty balkonów. Aranżacje tarasów. Jak to najlepiej zrobić?

Projekty balkonów. Aranżacje tarasów. Jak to najlepiej zrobić?

Dla osób mieszkających w miastach balkony, loggie i tarasy stanowią namiastkę ogrodów. W tej niezwykle ograniczonej przestrzeni staramy się zawrzeć całą ideę ogrodu: chcemy zaaranżować za pomocą roślinności przestrzeń, która znajdując się poza domem jest jednocześnie wydzielona z otoczenia.

Dlatego właśnie projekty aranżacji balkonów to, wbrew pozorom, niezwykle trudny temat.
Jak rozważnie zaplanować tę niewielką powierzchnię by dobrze służyła użytkownikom? Poniżej udzielimy kilku odpowiedzi. Skorzystajcie z naszych rad:

  1. Balkon dla roślin czy dla człowieka?
    Usiądź i spokojnie się zastanów po co Ci ten balkon? Czy ma to być oazą dla bujnie rosnących pelargonii, od widoku których oko zbieleje Twoim sąsiadkom? A może jednak twoim azylem w którym będziesz świetnie wypoczywać na wygodnym fotelu pośród zaledwie kilku (ale za to dużych) donic z roślinami? Jakie masz możliwości, doświadczenie i chęci do pielęgnacji roślin? A kiedy już znajdziesz odpowiedź…
  2. Balkon jak przedpokój?
    czyli starannie zaplanuj każdy centymetr powierzchni.
    Przestrzeni na balkonie jest bardzo mało. Prawie tak mało jak w przedpokojach. Postaraj się więc wykorzystać każdy jej skrawek. Jak? Nie sprawi to trudności, jeżeli prawie całą powierzchnię może zająć tylko stolik, dwa krzesła i mnóstwo roślin. Sprawa komplikuje się, gdy musisz, schować narzędzia, doniczki, ziemię do przesadzania itp. Wtedy zapomnij na chwilę o tym, że planujesz balkon. Po prostu zobacz jakie rozwiązania proponują architekci wnętrz i producenci mebli do przedpokoi, bo to one z uwagi na ograniczoną powierzchnię, muszą być w naszych mieszkaniach najlepiej zagospodarowane. Zaplanuj miejsce na estetyczną szafkę (która otworzy się bez kolizji np. z donicami), skrytki pod siedziskami, opuszczane blaty, schowki i wieszaki. Odważ się i powieś lustro. Optycznie powiększy przestrzeń a poza tym będzie będzie bardzo efektowne. Aranżację z lustrem możesz zobaczyć tutaj: balkon z lustrem.
    UWAGA: Zwróć uwagę by meble /szczególnie te z szufladami/ nie stworzyły dla dzieci niebezpieczeństwa wypadnięcia.
  3. Bądź kapryśny!
    czyli starannie dobieraj materiały.
    Dlaczego? Na tak małej przestrzeni z całą pewnością wszystko dokładnie obejrzysz, wszystkiego dotkniesz, wszystkiego powąchasz. Wybierz więc materiały naprawdę dobrej jakości. Nie wydasz na nie majątku, bo na aranżację ograniczonej przestrzeni balkonu nie potrzebujesz ich dużo. Wybierz piękne drewno, ceramiczne donice warte swojej ceny i nie zapominaj o pięknych tkaninach. Poduszki (koniecznie z szybkoschnącym syntetycznym wypełnieniem), zasłonki chroniące przed słońcem, obrusy czy parawany dodadzą twojej aranżacji niepowtarzalnego charakteru.
    Nie przesadzaj oczywiście z ilością faktur i kolorów. Jak to zrobić? Oto nasze podpowiedzi:
  • wybierz jeden rodzaj/kolor drewna;
  • zdecyduj się na 2-3 odcienie ceramiki;
  • nie korzystaj ze zbyt wielu kolorów- najwyżej 2-3;
  • jasne kolory „podłogi” powiększą optycznie przestrzeń;
  • koniecznie bądź stanowczy w doborze mebli: tu wszystko musi do siebie pasować;

 4.  Rośliny czyli kropka nad „i”.
Balkony i tarasy są przestrzeniami, gdzie w sposób szczególny roślinność musi współgrać z elementami wyposażenia. Dobór roślin zależy od tego w jakim stylu zaaranżowaliśmy naszą mini przestrzeń. Skorzystaj z kilku zasad i paru naszych podpowiedzi:

  • na balkonie liczy się efekt – kupuj rośliny już podrośnięte;
  • najlepiej komponują się rośliny kwitnące w max 3 kolorach;
  • postaw na rośliny odporne na warunki a przede wszystkim na suszę- pomyśl o trawach i roślinach kojarzonych na ogół z ogródkami skalnymi;
  • rośliny użytkowe na balkonach to bardzo modny ostatnio trend – odważ się na zioła, „wiszące” truskawki i pomidory koktajlowe, ale obowiązkowo w dekoracyjnych pojemnikach.

Rośliny w atrakcyjnych cenach kupisz w naszym sklepie internetowym.

I ostatnia kwestia z wiązana z roślinami: zrób założenie, że na balkonie rośliny są sezonowe. Owszem są specjalnie ocieplane donice w których rośliny mogą przezimować do wiosny. Bo najważniejsza w zimowaniu jest ochrona bryły korzeniowej. Ale mimo to nie zawsze się ta sztuka udaje. Ocieplenie ponadto izoluje bryłę latem. Słowem: lepiej wiosną kupić nowy krzew, który szybko rozpocznie wegetację i po kilku tygodniach będzie się prezentował po prostu efektownie.

Dobrze to wszystko przemyśl. Do dzieła! Pozdrawiam.

Pełna oferta usług Pracowni Architektury Krajobrazu ERZETKA -Ogrody Rzeszów tutaj.

Witaj, Jesteśmy Architektami Krajobrazu i zawodowo zajmujemy się profesjonalnym projektowaniem i zakładaniem ogrodów na terenie Rzeszowa i Podkarpacia. Proponujemy rozwiązania kompleksowe dostosowane do Twoich potrzeb, wymagań i preferencji, a jednocześnie estetyczne, trwałe i przede wszystkim funkcjonalne. Zapraszamy. Rafał Szela

1 Comment

  1. dorota · 23 maja 2013 Reply

    Witam,
    wdzięczna będę za pomoc w aranżacji mojego tarasu. Mam do dyspozycji powierzchnię 10 x 3m. Zainteresowana jestem ogrodem minimalistycznym.

    Pozdrawiam i proszę o kontakt.

Leave a reply