• facebook
  • google
  • pinterest
Ogrody z saunami czy sauny w ogrodach…?

Ogrody z saunami czy sauny w ogrodach…?

OGRODY Z SAUNAMI CZY SAUNY W OGRODACH?

Sauny cieszą się coraz większą popularnością użytkowników ogrodów. Nie tak dawno sami zostaliśmy poproszeni o zaplanowanie budyneczku sauny projektowanym przez nas ogrodzie. Zebraliśmy przy okazji garść informacji ta temat tego sposobu rekreacji. Sauna oczyszcza nasz organizm z toksyn, zwiększa naszą odporność i ma wiele innych zalet. Szczegółowe przedstawianie ich tutaj wydaje nam się zbyteczne bo nie jesteśmy ekspertami w tej sprawie. Jednak jako architekci krajobrazu możemy doradzić jak zlokalizować, wybierać i wkomponowywać sauny w nasze ogrody.

  1. Kameralna rekreacja na świeżym powietrzu czyli lokalizujemy saunę.

  • Umieszczenie sauny w ogrodzie powinniśmy oczywiście zaplanować wcześniej, najlepiej już na etapie lokalizowania domu na działce. Budynek sauny bowiem bez względu na wielkość powinien zostać podłączony do prądu i wody.
  • Sauna ogrodowa ma tę zaletę, że efekt schłodzenia uzyskujemy od razu po wyjściu. Ponadto nawet krótki spacer przez ogród i świeże powietrze oczyszcza nasz umysł. Zastanówmy się spokojnie jakiej długości spacer będzie dla nas najbardziej komfortowy o każdej porze roku.
  • Dla komfortu użytkowników miejsce w którym usytuujemy saunę powinno być kameralne. Możemy to zapewnić przez osłonięcie sauny roślinnością. Należy zrobić to umiejętnie, aby jednocześnie osób odpoczywających nie pozbawić widoku na kojącą zieleń. Jeżeli na działce mamy różnicę poziomów można w nią wkomponować budynek sauny. Można również stworzyć sztuczne zagłębienie terenu i otoczyć saunę murkami oporowymi.
  • Przed wejściem/wyjściem koniecznie ustawmy ławkę lub kilka wygodnych foteli ogrodowych.
  1. Beczkom i chatkom mówimy „nie” czyli zadbaj o spójność estetyczną.

    Na rynku dostępnych jest bardzo wiele „gotowych” saun ogrodowych. Są one składane na miejscu u klienta z przygotowanych wcześniej elementów. Wybór kształtów i form jest dość duży. Od tych wyglądających jak chatki z piernika czy domki narzędziowe przez kształty obłe i beczkopodobne aż po nowoczesne o zgeometryzowanej prostej bryle eleganckie drewniane pawilony. O gustach się nie dyskutuje, ale generalnie zawsze doradzamy spójność formy wszystkich elementów w  projektowaniu ogrodu. Dopasujmy saunę do stylizacji lub stylizację do sauny.

  • Dom, ogród i saunę powinna cechować podobna estetyka. Projektowanie ogrodów to właśnie sztuka umiejętnej „zabawy” z tą estetyką. Jeżeli sauna ma byś dość dużym budynkiem wolnostojacym musi swoją bryłą nawiązać do domu. Zawsze warto przemyśleć zaprojektowanie sauny specjalnie do naszych potrzeb.
  • Jeżeli chcemy mieć niewielki drewniany budyneczek np. w kształcie beczki czy chatki, urządźmy cały ogród w surowym skandynawskim stylu. Niech to będzie ogród dziki i naturalistyczny.
  • Do nowoczesnych ogrodów doradzamy proste w formie lekkie zgeometryzowane drewniane pawilony.
  1. Rekreacja= wygoda czyli kilka uwag końcowych.

  • Pomyślmy o zadaszeniu przy saunie tak aby była możliwość korzystania z niej bez względu na pogodę.
  • Posadźmy w pobliżu rośliny pachnące tak aby pobudzały zmysły i sprzyjały rekreacji.
  • Jeżeli sauna ma być opalana drewnem /tanio i ekologicznie/ to konieczny jest w pobliżu wygodny i estetyczny składzik na drewno.
  • Zadbajmy o wygodne, oświetlone, nie śliskie i nie raniące stóp ścieżki do sauny. Powinny one prowadzić przez zaciszne osłonięte od wiatru miejsca w ogrodzie.

 

Witaj, Jesteśmy Architektami Krajobrazu i zawodowo zajmujemy się profesjonalnym projektowaniem i zakładaniem ogrodów na terenie Rzeszowa i Podkarpacia. Proponujemy rozwiązania kompleksowe dostosowane do Twoich potrzeb, wymagań i preferencji, a jednocześnie estetyczne, trwałe i przede wszystkim funkcjonalne. Zapraszamy. Rafał Szela

Leave a reply