Szeregówki Emil w Rzeszowie zlokalizowane są w Budziwoju i charakteryzują je eleganckie proste bryły zabudowy.
Ogrody przy zabudowie szeregowej są zazwyczaj bardzo bardzo niewielkie. Te kilkudziesięciometrowe przestrzenie są właściwie dodatkowymi „zielonymi” pokojami. Odpocząć tu nie jest łatwo bo ograniczają nas zarówno nieduże rozmiary jak i…. bliskość sąsiadów. Jednak każda, nawet najmniejsza, dobrze zaprojektowana przestrzeń ogrodowa staje się zawsze atutem domu czy mieszkania.
Jak optymalnie zaprojektować takie ogrody? O tym opowiemy na przykładzie dwóch aranżacji stworzonych właśnie dla ogrodu przy tzw. szeregówce w Rzeszowie w Budziwoju.
Oto pięć zasad o których warto pamiętać przy projektowaniu niewielkiego ogrodu przy szeregówce.
- Czytelny układ – uporządkowane przestrzenie wydają się większe. Postaw na czytelne kształty. Niech linie, zarówno proste jak i łuki powinny być jak najdłuższe. Im mniej przecinających się linii, mniej łuków, tym lepiej. Zbuduj ogród na planie całego koła, półkola, kilku dużych kwadratów.
- Nie rezygnuj z drzew. Nie ma ogrodu bez drzewa. W każdym ogrodzie powinno się ono znaleźć- nawet bardzo małe. Wyszukaj ładne drzewo z małą koroną o charakterystycznym zwartym pokroju. Szkółkarze produkują wiele odmian drzew o małych koronach. Są to odmiany hodowane specjalnie do miast, do wąskich ulic. Na pewno uda ci się znaleźć coś dla siebie spośród setek odmian.
- Krótki dobór gatunkowy. W małej przestrzeni nie powstanie ogród botaniczny. Oprócz drzewa znajdź 7 gatunków atrakcyjnych w poszczególnych porach roku. Przedwiośnie, wiosna, wczesne lato, lato, wczesna jesień, jesień, zima. Rośliny, które dają radę w każdych warunkach i są w naprawdę przystępnych cenach znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
- Ogród prosty w obsłudze. W zabudowie szeregowej często mamy do czynienia z sytuacją, gdy do części ogrodowej da się dojść wyłącznie przez salon. Zaplanuj ogród, który wymaga większych zabiegów tylko 2 razy do roku. Ogranicz nawożenie trawnika- będzie mniej koszenia.
- Wyizoluj się. Ostatnio o „grodzeniu się” w miastach mówi się bardzo dużo. Wiele osób negatywnie odnosi się do takiego dzielenia przestrzeni. Niestety ze względu na wspomniane na początku niewielkie rozmiary i bliskość sąsiadów ogrody przy szeregówkach najczęściej są przestrzeniami wydzielonymi pełnymi ogrodzeniami. Warto więc dobrze przemyśleć jak i na ile chcemy się „zaizolować” od otoczenia. Bliskość sąsiadów to nie jedyny powód. Coraz bowiem więcej przestrzeni publicznych /dostępnych dla wszystkich/ jak i społecznych /dostępnych określonym grupom osób np mieszkańcom/ jest monitorowana.
Propozycje przegród: panele drewniane, maty trzcinowe rozpięte na siatce ogrodzeniowej, ekrany z rozpiętym płótnem, zasłony na drążkach obciążone na dolnych krawędziach.
Czego nie lokalizować:
- Nie warto lokalizować zjeżdżalni czy baseniku dla dzieci bo place zabaw są z reguły w pobliżu. Zarówno w Rzeszowie jak i w innych miastach deweloperzy starają się uatrakcyjnić swoja ofertę przez wybudowanie pojemnych parkingów jak i placów zabaw.
- Kompostownik i wydobywające się z niego zapachy na pewno będą przeszkadzać sąsiadom. Zrezygnuj z niego.
- Mocno świecące lampy mogą oślepiać użytkowników ogrodu obok. Najlepiej zastosować bardzo dyskretne oświetlenie i dokładnie sprawdzić czy jego zasięg ogranicza się tylko do naszego ogrodu.
- Nie sadź roślin ekspansywnych czyli szybko rozrastających się.
Projektujemy ogrody. Rzeszów, okolice i całe Podkarpacie. Zapraszamy do współpracy.