Jakie drzewa i krzewy posadzić by uzyskać żywopłot?
To pytanie, które zadajemy sobie najczęściej, myśląc o urządzeniu ogrodu. Analizując kilkanaście lat pracy w zawodzie architekta krajobrazu i rozmawiając z klientami na różnym etapie budowy domu i zakładania ogrodów pozwolę sobie wysnuć takie stwierdzenie, że zdecydowana większość osób (na pierwszym spotkaniu w sprawie projektowania ogrodu) wyrażała następującą potrzebę: … chcemy po tej stronie zasadzić żywopłot….. chcemy się osłonić…. chcemy zasłonić tego sąsiada…. dookoła chcemy zasadzić tuje… itp.
Dlaczego rozpoczynamy urządzanie ogrodu od rozważania z jakich roślin posadzić żywopłot?
Dlaczego nie chcemy najpierw posadzić dużego drzewa by za kilka lat po zakończeniu budowy móc usiąść wygodnie w jego cieniu?
Z powyższych stwierdzeń wynika, że mniej lub bardziej świadomie potrzebujemy wnętrza, izolacji, wydzielonej strefy komfortu, – miejsca, w którym możemy wyrazić własne JA i czuć się swobodnie. Wszędzie, gdzie się znajdujemy potrzebujemy mieć przestrzeń – określoną granicami, posiadającą kolor, smak i zapach.
To z tych właśnie powodów – gdy mamy wybór – chętniej siadamy, w parku, na ławce, za którą rosną krzewy, żywopłot, drzewa lub jest ściana, murek (ale nie ściana budynku z balkonami – budząca poczucie zagrożenia).
Lubimy mieć za sobą tło, ścianę dającą poczucie bezpieczeństwa.
Dopiero później, nie bez znaczenia są kolejne plany obserwacji – patrzenie z jednej przestrzeni na drugą, z jednego wnętrza do drugiego – ciągłość widokowa.
Gdy potrzebujemy być sami siadamy twarzą do słońca mając za plecami ścianę, grupę krzewów, pień dużego drzewa a przed sobą rozległą przestrzeń trawnika tworzącego wnętrze. Mając w domyśle, że mało ludzi chodzi po trawnikach prawdopodobieństwo zaskoczenia również maleje.
To z potrzeby istnienia we wnętrzu wynika myślenie o żywopłocie -pierwszym najprostszym i najszybszym sposobie oddzielenia się.
Lubimy przebywać we wnętrzu bezpiecznym, zorganizowanym, poukładanym, uporządkowanym, znanym i ściśle określonym.
To dlatego stojąc na terenie budowy chcemy koniecznie coś uporządkować, zorganizować, nadać ład, określić i z tego powodu przychodzi nam na myśl prosta a zarazem klarowna i mocna forma ciętego żywopłotu.Wybudowaliśmy dom i chcemy zaznaczyć swoją obecność w przestrzeni – powiedzieć stąd dotąd jest moje wnętrze, którym będę zarządzał na dalszym etapie.
Czy sadzić żywopłot dokoła granic ogrodu?
Myśląc globalnie, sadzenie regularnego żywopłotu nie jest złe. Pytanie tylko czy koniecznie z jednego rodzaju krzewu dokoła działki jest szczęśliwym rozwiązaniem.
Moim zdaniem trochę zabija przestrzeń, stwarza monotonię, ogranicza i nie daje wyboru. Wprawdzie sadząc w dalszym etapie rośliny na jego tle można tę monotonię przełamać…, ale lepiej od razu wprowadzić zróżnicowanie…
Nie ma takich terenów, by z każdej strony działki panowały identyczne warunki gruntowo wodne i jednakowe nasłonecznienie, a to już wystarczający powód by różnicować nasadzenia żywopłotowe. Warto pamiętać że nawet najładniejszy widok na otaczający krajobraz, sąsiednie wzgórze, zakole rzeki lub las wymaga i potrzebuje ram – by stworzyć obraz.
Mając więc wybór starajmy się od razu uzyskać zróżnicowaną kompozycję, która tak jak prosty żywopłot określi nam te same ramy naszych oczekiwań. Wprowadzajmy sami lub korzystajmy z pomocy kompetentnych osób, dla których tak samo ważne jak dla Was będą względy estetyczne, poczucie bezpieczeństwa i stworzenie wartościowego wnętrza w Waszym ogrodzie.
Mamy więc do wyboru:
- żywopłoty niskie lub wysokie
- żywopłoty kwitnące lub niekwitnące
- formowane lub naturalne
- iglaste lub liściaste
- uzyskane z drzew lub krzewów
Jakie rośliny warto sadzić w żywopłotach?
Odpowiedź nasuwa się sama:
- łatwe w obsłudze
- odporne na choroby
- nie atakowane przez szkodniki
- o ładnych i długo utrzymujących się liściach
- ładnie kwitnące lub przebarwiające się
Poniżej przedstawiam kilka propozycji spełniających powyższe kryteria – dostępne w naszym sklepie internetowym:
- Pęcherznica kalinolistna złota
- Tawuła japońska wielkolistna
- Ligustr pospolity
- Żylistek szorstki
- Śnieguliczka Hancock
- Krzewuszka cudowna
Zapraszam do aranżacji przestrzeni poprzez zorganizowane, przytulne i budzące poczucie bezpieczeństwa wnętrza ogrodowe.
Rafał Szela