• facebook
 • google
 • pinterest
Ogrodowe żywopłoty – polecane drzewa i krzewy

Ogrodowe żywopłoty – polecane drzewa i krzewy

Jakie drzewa i krzewy posadzić by uzyskać żywopłot?

To pytanie, które  zadajemy sobie najczęściej, myśląc o urządzeniu ogrodu. Analizując kilkanaście lat pracy w zawodzie architekta krajobrazu i rozmawiając z klientami na różnym etapie budowy domu i zakładania ogrodów pozwolę sobie wysnuć takie stwierdzenie, że zdecydowana większość osób (na pierwszym spotkaniu w sprawie projektowania ogrodu) wyrażała następującą potrzebę:  … chcemy po tej stronie zasadzić żywopłot….. chcemy się osłonić…. chcemy zasłonić tego sąsiada…. dookoła chcemy zasadzić tuje… itp.
Dlaczego rozpoczynamy urządzanie ogrodu od rozważania z jakich roślin posadzić żywopłot?
Dlaczego nie chcemy najpierw posadzić dużego drzewa by za kilka lat po zakończeniu budowy móc usiąść wygodnie w jego cieniu?

Z powyższych stwierdzeń wynika, że mniej lub bardziej świadomie potrzebujemy wnętrza, izolacji, wydzielonej strefy komfortu, – miejsca, w którym możemy wyrazić własne JA i czuć się swobodnie. Wszędzie, gdzie się znajdujemy potrzebujemy mieć przestrzeń –  określoną granicami, posiadającą kolor, smak i zapach.
To z tych właśnie powodów –  gdy mamy wybór – chętniej siadamy, w parku, na ławce, za którą rosną krzewy, żywopłot,  drzewa lub jest ściana, murek (ale nie ściana budynku z balkonami – budząca poczucie zagrożenia).
Lubimy mieć za sobą tło, ścianę dającą poczucie bezpieczeństwa.
Dopiero później, nie bez znaczenia są kolejne plany obserwacji – patrzenie z jednej przestrzeni na drugą, z jednego wnętrza do drugiego – ciągłość widokowa.
Gdy potrzebujemy być sami siadamy twarzą do słońca mając za plecami ścianę, grupę krzewów, pień dużego drzewa a przed sobą rozległą przestrzeń trawnika tworzącego wnętrze. Mając w domyśle, że mało ludzi chodzi po trawnikach prawdopodobieństwo zaskoczenia również maleje.

To z  potrzeby istnienia we wnętrzu wynika myślenie o żywopłocie -pierwszym najprostszym i najszybszym sposobie oddzielenia się.
Lubimy przebywać we wnętrzu bezpiecznym, zorganizowanym,  poukładanym, uporządkowanym, znanym i ściśle określonym.
To dlatego stojąc na terenie budowy chcemy koniecznie coś uporządkować, zorganizować, nadać ład, określić i  z tego powodu przychodzi nam na myśl prosta a zarazem klarowna i mocna forma ciętego żywopłotu.Wybudowaliśmy dom i chcemy zaznaczyć swoją obecność w przestrzeni – powiedzieć stąd dotąd jest moje wnętrze,  którym będę zarządzał na dalszym etapie.

Czy sadzić żywopłot dokoła granic ogrodu?

Myśląc globalnie, sadzenie regularnego żywopłotu nie jest złe. Pytanie tylko czy koniecznie z jednego rodzaju krzewu dokoła działki jest szczęśliwym rozwiązaniem.
Moim zdaniem trochę zabija przestrzeń, stwarza monotonię, ogranicza i nie daje wyboru. Wprawdzie sadząc w dalszym etapie rośliny na jego tle można tę monotonię przełamać…, ale lepiej od razu wprowadzić zróżnicowanie…
Nie ma takich terenów, by z każdej strony  działki panowały identyczne  warunki gruntowo wodne i jednakowe nasłonecznienie, a to już wystarczający powód by różnicować nasadzenia  żywopłotowe. Warto pamiętać że nawet najładniejszy widok na otaczający krajobraz, sąsiednie wzgórze, zakole rzeki lub las wymaga i potrzebuje ram – by stworzyć obraz.
Mając więc wybór starajmy się od razu uzyskać zróżnicowaną kompozycję, która tak jak prosty żywopłot określi nam te same ramy naszych oczekiwań. Wprowadzajmy sami lub korzystajmy z pomocy kompetentnych osób, dla których tak samo ważne jak dla Was  będą względy estetyczne, poczucie bezpieczeństwa i stworzenie wartościowego wnętrza w Waszym ogrodzie.

Mamy więc do wyboru:

 • żywopłoty niskie lub wysokie
 • żywopłoty kwitnące lub niekwitnące
 • formowane lub naturalne
 • iglaste lub  liściaste
 • uzyskane z drzew lub krzewów

 Jakie rośliny warto sadzić w żywopłotach?

Odpowiedź nasuwa się sama:

 • łatwe w obsłudze
 • odporne na choroby
 • nie atakowane przez szkodniki
 • o ładnych i długo utrzymujących się liściach
 • ładnie kwitnące lub przebarwiające się

Poniżej przedstawiam kilka propozycji spełniających powyższe kryteria – dostępne w naszym sklepie internetowym:

Zapraszam do aranżacji  przestrzeni poprzez zorganizowane, przytulne i budzące poczucie bezpieczeństwa wnętrza ogrodowe.

Rafał Szela

 

 

 

Witaj, Jesteśmy Architektami Krajobrazu i zawodowo zajmujemy się profesjonalnym projektowaniem i zakładaniem ogrodów na terenie Rzeszowa i Podkarpacia. Proponujemy rozwiązania kompleksowe dostosowane do Twoich potrzeb, wymagań i preferencji, a jednocześnie estetyczne, trwałe i przede wszystkim funkcjonalne. Zapraszamy. Rafał Szela

Leave a reply