• facebook
  • google
  • pinterest
Ogród nowoczesny

Ogród nowoczesny

PROJEKTOWANIE OGRODÓW NOWOCZESNYCH. ODC. 1.

Na początku 2013 roku zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie niewielkiego ogrodu na osiedlu Wilkowyja w Rzeszowie. Powodem decyzji o zmianie wyglądu posesji była modernizacja i rozbudowa domu. Klienci chcieli, aby budynki zyskały nową oprawę a teren został nowocześnie zaprojektowany.

Zaproponowaliśmy geometryczny prosty układ podkreślony ścieżkami z płyt betonowych.

Projektowanie ogrodu – najważniejsze wytyczne:

1 . Nawierzchnia i ogród czyli łączymy przestrzeń.

Powierzchnie dwóch podjazdów i wnętrz ogrodu zostały ze sobą optycznie połączone za pomocą jasnych kwadratowych płyt betonowych. Widoczne są one jako bardzo wyraźny dominujący wzór w nawierzchni podjazdów ułożonych z drobnych kostek i płynnie przechodzą w ścieżki ogrodowe. Taki układ łączy przestrzeń podjazdu i ogrodu. Te proste w formie płyty ułożone pod kątem 45 st. świetnie porządkują wnętrza jednocześnie optycznie je poszerzając.

Ogród w Rzeszowie - wizja lokalna-projekt-realizacja

2. Miejsce i funkcja czyli tworzymy amfiladę wnętrz.

Z reguły projektowanie ogrodów to nadawanie /dla potrzeb użytkowników/ przestrzeni nowo tworzonego ogrodu unikalnych funkcji. W ten sposób powstał układ wnętrz ogrodowych następujących po sobie i wzajemnie się nakładających. W naszym przykładzie jest to kilka prostokątnych w zarysie trawników, plac rekreacyjny i przedwejściowy a także dwie powierzchnie podjazdów. Kolejne przestrzenie następują po sobie podczas spaceru dokoła domu. Taki układ jest znacznie ciekawszy niż jedno duże wnętrze pełniące kilka funkcji.

Ogrody  Rzeszow - projektowanie ogrodów

3. Prosta estetyka nasadzeń.

W ogrodzie przewidziano proste w formie nasadzenia łatwych w uprawie roślin. Dobór gatunkowy był ściśle konsultowany z użytkownikami. Uwzględniono roślinność istniejącą w ogrodzie i włączono do nowej kompozycji.

Do realizacji przystąpiliśmy latem 2013 roku po zakończeniu robót brukarskich. Ułożone przez nas ścieżki z płyt okazały się niezwykle efektownym elementem przewodnim ogrodu. Nowe nasadzenia i trawniki o geometrycznych zarysach świetnie podkreśliły nowy wygląd posesji. Ogród w nowej odsłonie stał się bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Ogród w Rzeszowie - wizja lokalna-projekt-realizacja

 

ERZETKA OGRODY RZESZÓW- przemyślane projektowanie ogrodów.

Witaj, Jesteśmy Architektami Krajobrazu i zawodowo zajmujemy się profesjonalnym projektowaniem i zakładaniem ogrodów na terenie Rzeszowa i Podkarpacia. Proponujemy rozwiązania kompleksowe dostosowane do Twoich potrzeb, wymagań i preferencji, a jednocześnie estetyczne, trwałe i przede wszystkim funkcjonalne. Zapraszamy. Rafał Szela

Leave a reply