• facebook
  • google
  • pinterest
Duże drzewo w linii ogrodzenia

Duże drzewo w linii ogrodzenia

Jak uratować drzewo w linii ogrodzenia?

Twoja budowa dobiegła końca. Wymarzony dom na działce z dorodnym drzewem  już ukończony i prawie zamieszkały.
Drzewo przetrwało i rośnie w dobrej kondycji. Przychodzi czas na ogrodzenie.
Podczas zgłaszania zamiaru budowy ogrodzenia okazuje się, że trzeba  je przesunąć a  narzucona urzędowo linia ogrodzenia koliduje z naszym dużym, dorodnym, sędziwym drzewem (powodem do dumy i może przyczyną wyboru tej właśnie działki). Jak uratować drzewo w linii ogrodzenia?

Drzewo w linii ogrodzenia nie jest problemem- wystarczą rozsądne rozwiązania.

1. Postaraj się zaplanować ogrodzenie bezkolizyjnie.
Skoro  i tak musisz odsunąć się  z ogrodzeniem od drogi – przesuń linię ogrodzenia do wnętrza ogrodu w taki sposób by minąć drzewo w bezpiecznej dla niego odległości,  a pozostający na zewnątrz pas przeznacz pod nasadzenia krzewów i innych roślin. Utworzysz w ten sposób wizytówkę swojej działki. Cofnięte ogrodzenie nie będzie tak dominujące i wtopi się w nasadzenia roślin. Będzie też mniej podatne na działanie soli z odśnieżania ulicy.

Postaraj się zaplanować ogrodzenie bezkolizyjnie.

Postaraj się zaplanować ogrodzenie bezkolizyjnie.

 

FUNDAMENTY: Zrezygnuj z ciągłego fundamentu w zasięgu rzutu korony drzewa – ocalisz jego system korzeniowy. Konstrukcyjnie nawet w ciężkich murowanych ogrodzeniach można zastosować zbrojony wymian  nad gruntem wsparty na dwóch sąsiednich słupkach (fundamentach). Unikniesz trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia połowy systemu korzeniowego.  A co najważniejsze nie zaburzysz jego statyki i nie spowodujesz ryzyka wywrócenia się drzewa podczas wichury.

Zrezygnuj z ciągłego fundamentu w zasięgu rzutu korony drzewa

Zrezygnuj z ciągłego fundamentu w zasięgu rzutu korony drzewa

 

2. Gdy jednak zdecydujesz się na budowę ogrodzenia w linii z drzewem, nie ingeruj w jego system korzeniowy do samego pnia. Niech ogrodzenie omija Twoje drzewo.  Tak rozmieść słupki ogrodzeniowe by drzewo „wypadło” w środku odległości pomiędzy nimi.  Wykonaj przęsło w formie łuku, który okrąży pień.

Niech ogrodzenie omija Twoje drzewo

Niech ogrodzenie omija Twoje drzewo

 

drzewo w lini ogrodzenia sytuacja 2

FUNDAMENTY: Zakończ fundament w bezpiecznej dla niego odległości. Półokrągłe przęsło wykonaj bez podmurówki omijając pień z zapasem by drzewo mogło swobodnie grubieć. Fundamenty słupków po obu stronach drzewa powinny znaleźć się 2m od pnia.

Półokrągłe przęsło wykonaj bez podmurówki omijając pień

Półokrągłe przęsło wykonaj bez podmurówki omijając pień

 

3. Wykonaj specjalne przęsło w taki sposób, aby ominęło nabieg korzeniowy, pochylony fragment pnia lub konar.  Pozostaw miejsce na przyrastanie drzewa na grubość.  Pamiętaj, że całe drzewo porusza się podczas wiatru. Nie pozwól by uderzało wtedy w ogrodzenie.

Wykonaj specjalne przęsło

Wykonaj specjalne przęsło

 

FUNDAMENT: Fundament wykonaj jak w punkcie powyższym. Zaprojektuj przęsło bez podmurówki w taki sposób by jego konstrukcja omijała nabiegi korzeniowe.

Zaprojektuj przęsło bez podmurówki

Zaprojektuj przęsło bez podmurówki

 

4. Otocz drzewo murem eksponując  je. Jeżeli jest zlokalizowane w pobliżu bramy lub furtki stanie się dodatkowym atutem. Podświetl je, zamontuj w pobliżu numer domu, skrzynkę na listy. W ten sposób powstanie strefa przejściowa a Twoja posesja zyska na elegancji.  Otaczając drzewo również niższym murkiem od drugiej strony utworzysz misę, która stanie się ciekawym elementem architektonicznym i dodatkowo zabezpieczy drzewo. Powstanie siedzisko dla strudzonego wędrowca.

Otocz drzewo murem eksponując je

Otocz drzewo murem eksponując je

 

W ten sposób powstanie strefa przejściowa a Twoja posesja zyska na elegancji

W ten sposób powstanie strefa przejściowa a Twoja posesja zyska na elegancji

 

FUNDAMENTY: ogrodzenie wykonaj w bezpiecznej odległości od pnia opierając jego konstrukcję na fundamencie punktowym i wspomnianym wyżej wymianie.

Ogrodzenie wykonaj w bezpiecznej odległości od pnia

Ogrodzenie wykonaj w bezpiecznej odległości od pnia

 

Warto chronić duże drzewa rosnące na naszych działkach w ogrodach przydomowych w miastach i wsiach. Najważniejsza zasada: Pomyśl i NIE NISZCZ!

O przypadku zniszczenia cennego pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i społecznym pomnikowego drzewa w kolizji z ogrodzeniem pisałem >>tutaj.

Witaj, Jesteśmy Architektami Krajobrazu i zawodowo zajmujemy się profesjonalnym projektowaniem i zakładaniem ogrodów na terenie Rzeszowa i Podkarpacia. Proponujemy rozwiązania kompleksowe dostosowane do Twoich potrzeb, wymagań i preferencji, a jednocześnie estetyczne, trwałe i przede wszystkim funkcjonalne. Zapraszamy. Rafał Szela

Leave a reply